+90 505 622 10 13 dr@barisnuhoglu.com

 

Hastalık sinsi seyreden ve yavaş gelişen bir durum olduğundan genelde hastalığın erken döneminde belirti vermez. Hastanın da pek şikayeti olmaz. Ama hastalık ilerledikten sonra -genelde idrar yolunun tıkanmasıyla ortaya çıkar- şu belirtileri verir:

  1. İdrar yaparken zorlanma
  2. sık sık idrara çıkma ve gece bunun için uyanma,
  3. idrarda kan görülmesi.

Bu yukarıdaki belirtiler prostatın büyümesi sonucu ortaya çıkar. Tümör yayıldığında ise vücutta ağrı (genelde bel ağrısı) kilo kaybı gibi durumlar görülür.

Erken teşhis mümkün mü?

Sorusu riskli yaş gurubunda olan insanların sık olarak sorduğu sorulardan birisidir. Prostat kanserinin erken teşhisi mümkün mü? Sorusuna verilecek cevap ise ‘evet’tir. Sadece prostat kanserinin değil birçok kanser türünün erken teşhisi mümkün olmaktadır. Önemli olan nokta bireylerin bu konuda dikkatli olmasıdır.

Prostat kanserinin yavaş olarak ilerlediği bilinmektedir. Bazı durumlarda yıllarca belirti vermeyebilir. Hastalık erken yaşlarda görülmez 45 yaşının ardından oluşan bir rahatsızlıktır. Bu yaşı geçen insanların aralıklarla kontrol olması gerekir.Kontrol muayenelerinde hastalara rektal muayene ve PSA testi yapılır.

Ailesinde prostat kanseri olan insanların daha dikkatli olması gerekir. Nitekim erken teşhiste tedavi çok daha kolay olmaktadır

Parmak ile rektal muayene (PRM): Bu işlem için doktor eldiven giyerek parmağınızı rektuma (makata) yerleştirir. Parmak yardımı ile prostatın büyüklüğü, şekli ve kıvamı incelenir. Kanser parmakla muayenede set olarak hissedilir. Ancak kanserin var olduğundan emin olmak için daha başka testlerin yapılması gerekir.

PSA testi: Prostat spesifik antijen (PSA) düzeyini ölçen bir kan testidir. PSA prostat bezinde üretilen ve kanda da bulunan bir proteindir. Prostat kanseri, prostat iltihabı ve benign prostat büyümesi (BPH) durumlarında kandaki PSA düzeyi artar. PSA testi % 100 kesin değildir. Ancak prostat kanseri tanısında ve hastalığın seyrinin izlenmesinde çok önemlidir.

 

WhatsApp'dan mesaj gönder