+90 505 622 10 13 dr@barisnuhoglu.com

Mesane kanserinde tedavi

A-) Erken evre mesane kanseri tedavileri:

  1. Tümörün cerrahisi: Mesane tümörünün transüretral rezeksiyonu (TURMT) genellikle mesanenin iç katmanlarıyla sınırlanmış mesane kanserlerinin çıkarılması için kullanılır. TURMT sırasında, doktorunuz bir sistoskop aracılığıyla mesaneye küçük bir tel döngü geçirir. Halka, kanser hücrelerini elektrik akımı ile yakmak için kullanılır. Bazı durumlarda, elektrik akımı yerine yüksek enerjili bir lazer kullanılabilir. TURMT, işlem sonrasında birkaç gün boyunca ağrılı veya kanlı idrara çıkmaya neden olabilir.
  2. Tümörün cerrahisi ve mesanenin küçük bir kısmını çıkarması: Parsiyel(Kısmi) sistektomi olarak da adlandırılan işlem sırasında cerrah, mesanenin sadece kanser hücrelerini içeren kısmını çıkarır. Parsiyel(Kısmi)  nadiren kullanılır ve kanseriniz, mesane fonksiyonuna zarar vermeden kolayca çıkartılabilen bir mesane alanıyla sınırlıysa,  bir seçenek olabilir.
  3. Biyolojik terapi: Bazen immünoterapi adı da verilen biyolojik terapi, vücudun bağışıklık sistemini kanser hücreleri ile savaşmaya yardımcı olmak için işaretleyerek çalışır. Mesane kanseri için biyolojik tedavi tipik olarak idrar yolunuzdan doğrudan mesaneye uygulanır (intravezikal tedavi).

Mesane kanserini tedavi etmek için kullanılan bir biyolojik tedavi ilacı, tüberküloz aşılarında kullanılan bir bakteri olan Bacille Calmette-Guerin (BCG) ‘dir. Bir başka biyolojik terapi ilacı ise, bağışıklık sisteminizin enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olması için oluşturduğu bir protein olan interferonun sentetik bir versiyonudur. İnterferon alfa-2b (Intron A) adı verilen sentetik versiyon, bazen BCG ile birlikte kullanılır.

A-) İnvaziv mesane kanseri tedavisi

  1. Tüm mesaneyi çıkarma cerrahisi: Radikal sistektomi, tüm mesaneyi ve çevresindeki lenf düğümlerini çıkaran bir işlemdir. Erkeklerde radikal sistektomi tipik olarak prostat ve seminal veziküllerin çıkarılmasını içerir. Radikal sistektomi, kadınlarda rahim, yumurtalıklar ve vajinanın bir kısmının alınmasını içerir.Sistektomi enfeksiyon ve kanama riski taşır. Erkeklerde, prostat ve seminal veziküllerin çıkarılması erektil disfonksiyona neden olabilir. Kadınlarda, yumurtalıkların çıkarılması infertiliteye ve erken menopoza neden olur.
  2. Üriner Diversiyon: Radikal sistektominizden hemen sonra, cerrahınız idrarınızı atmanız için yeni bir yol yaratmaya çalışır. Birkaç seçenek mevcuttur. Sizin için en iyi seçenek hangisi durumunuza ve tercihlerinize bağlıdır.

Cerrahınız bağırsağınızdan bir parça kullanarak bir tüp (idrar yolu) oluşturabilir. Tüp, böbreklerinizi boşaltacak üreterlerinizden vücudunuzun dışına kadar uzanır ve burada idrarınız karnınızdaki bir kese (ürostomi çantası) içine boşaltır.

Başka bir prosedürde, cerrah vücudunuzdaki idrar için küçük bir rezervuar oluşturmak için bağırsak bölümünü kullanabilir (kutanöz kıtasal üriner diversiyon). Bu durumda depodan idrarınızı, her gün birkaç kez kateter kullanarak boşaltabilirsiniz.

Bazı durumlarda, cerrah bağırsak parçanızdan bir mesane benzeri rezervuar oluşturabilir(neobladder). Bu rezervuar vücudunuzun içinde bulunur ve idrar yolunuza yapıştırılır ve normal olarak idrar yapmanızı sağlar. Neobladderinizden gelen tüm idrar boşaltmak için bir kateter kullanmanız gerekebilir.

  1. Kemoterapi: Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için ilaç kullanımıdır. Mesane kanseri için kemoterapi tedavisi genellikle iki veya daha fazla kombinasyon halinde kullanılan kemoterapi ilaçlarını içerir. İlaçlar kolunuzdaki damar yoluyla verilebilir (intravenöz olarak) veya idrar yolunuza bir tüp geçirerek (intravezikal terapi) mesaneye doğrudan uygulanabilirler.Kemoterapi ameliyattan sonra kalabilecek kanser hücrelerini öldürmek için de kullanılabilir
  2. Radyoterapi: Radyoterapi, kanser hücrelerini yok etmek için kanserinizi hedefleyen yüksek enerjili ışın kullanılmasıdır..Mesane kanseri için radyoterapi genellikle vücudunun etrafında dolaşan ve ışınları hassas noktalara yönlendiren bir makineden verilir.

Radyoterapi, kalan kanser hücrelerini öldürmek için ameliyattan sonra da kullanılabilir. Cerrahinin bir seçenek olmadığı vakalarda, radyoterapi bazen kemoterapi ile birleştirilir, ancak bu son çare olarak düşünülür.

WhatsApp'dan mesaj gönder